Как да остаряваме бавно: гени, хормони или свободни радикали
здраве.bg
... нивото на антиоксидантите в организма решаващо значение има и начинът и качеството на хранене – известен факт е, че възрастните хора като правило се хранят по-лошо. Това увеличава нивото на свободните радикали в клетката – медицината вече е доказала, че то е високо при редица заболявания, характерни най-вече за възрастното население – рак, сърдечно-съдови заболявания, проблеми със зрението, Паркинсон.
Известно е също, че свободните радикали буквално атакуват колагена и еластина – вещества в свързащата тъкан, които подържат кожата ни влажна и еластична.
•
Хормоналната теория. Тя се основава на заболявания като мено- и андропауза, остеопороза, на различните сърдечно-съдови заболявания – все състояния на организма, които се “отключват” и от по-малкото производство на хормони, започващо още от 30-те ни години и намаляващо непрекъснато.
Хормоните като естроген, прогестерон, тестостерон, хормонът на растежа и т.н. също помагат на човек да запази жизнеността си, либидото и най-общо - желанието си за живот.
Според изследване на учени от Университета в Хюстън, ръководено от д-р Ричард Леконд (Richard LeConde) запазването и възстановяването на хормоналните нива при 60-годишните хора към равнището, характерно за 20-30-годишните, предпазва организма от много, характерни за напредналата възраст заболявания.(а)