Главоболието
декември 2005, здраве.bg
Всеки човек е страдал от главоболие поне веднъж. Някои изпитват това страдание почти всеки ден. Обикновено отдаваме малко значение на тази болка, но има състояния, когато тя е твърде остра или силна - това е знак за внимание - причината може да се окаже изключително сериозна.
Добрата новина за главоболието е, че в повечето случаи то е относително безобидно и може сравнително лесно да бъде преодоляно с помощта на съответен медикамент.
Диагнозата
Тя е от изключителна важност, защото, само правилно определени, болковите симптоми могат да бъдат и правилно третирани. За съжаление, дори самите лекари понякога са затруднени да открият първопричината за главоболието. Това се дължи колкото на недокрай изяснената му природа, толкова и на факта, че в много случаи причината може да има комплексен характер.
Често главоболието има генетичен компонент. Затова познаването на фамилната история може да помогне при поставянето на правилната диагноза.
Друг често използван (но не и у нас!) метод за подпомагане на диагностицирането е воденето на своеобразен дневник/бележки от пациента - кога и по какъв начин започва болката, къде точно е тя, по какъв начин е третирана и как отшумява. Това е много полезно при пациенти, които често страдат от главоболие, защото дава възможност на техния лекар по-лесно да се ориентира и съответно увеличава възможността за правилна диагноза и лечение.
Затова, ако идеята за такъв своеобразен дневник ви допада, наблюдавайте се и отбелязвайте следното:
- времето, когато се появява главоболието;
- къде точно е локализирано;
- типа на болката (пулсираща, остра, тъпа и т.н.);
- има ли съпровождащи симптоми като замаяност, поява на секрети в носа, проблеми в зрението и др.;
- продължителност;
- честота при появата й;
- как се повлиява болката от обичайните ви дневни занимания/работа.
Инцидентно възникналото главоболие е най-често срещано. Ако обаче то се появява често, ако е непоносимо и силно или е съпроводено от необичайни симптоми, незабавно посетете...