Депресията се превръща в рака на 21 век
Специалистите знаят все повече за болестта, но почти не напредват в методите за лечението й.
здраве.bg
... на най-значителните достижения на миналия век. И на първо място стоят не резултатите от космическите или ядрени изследвания, не някое техническо изобретение, а... антидепресантът “Прозак”.
Повече от половината създавани в света лекарства са психотропни препарати, т.е. антидепресанти. Това означава, че проблемът става все по-актуален и не ни се удава да го разрешим без намесата на специалист, иначе нямаше да има необходимост от толкова нови препарати. Неприятен факт е, че почти всички антидепресанти имат някакво странично действие, понякога най-неочаквано. За учените изключително трудна за преодоляване последица от употребата на такива препарати е намаляването или пълната загуба на чувствителност.
Съществуват и по-сериозни последствия. Според американски психолози употребата на някои антидепресанти повишава склонността към самоубийство особено при подрастващите.
Нима науката не е способна да реши този проблем? Може би начините за разрешаване на проблема не се търсят в правилната посока. Всички знаем, че
депресията се отнася към т.нар. болести на духа, т.е. най-малко логично изглежда първа стъпка в лечението да бъдат медикаментите.
Учени от Университета на Калифорния наскоро публикуваха свое изследване, което по научен път доказва значението на религията (или по-скоро вярата) за духовното здраве – според тяхната статистика хората, които биха могли да бъдат определени като религиозни, живеят по-дълго с около осем години.
Науката не се затруднява особено да обясни този феномен. Според изследователите религиозните хора са по-малко склонни да поставят под съмнение някои установени от времето чисто всекидневни постулати, по-активно се занимават с физически упражнения, отказват пушенето по-лесно, умерено употребяват алкохол. Те имат съвсем различно ниво на лична самодисциплина и възприятие за света.(а)