Инфекциите могат да са и от полза!
здраве.bg
От малки сме свикнали да приемаме всяка инфекция като здравословен проблем. Постоянно се говори за опасните свойства на микробите. Но така ли е в действителност?
Микробиологът Станли Фолкоу (Stanley Falkow) от Stanford University School of Medicine в САЩ изказва смело своето мнение, че хроничните вируси и бактериалните инфекции носят на организма не само вреда, но и полза.
“Съвременната медицина разглежда всяка бактерия само в епидемичен план, разглеждайки възможната вреда и забравя, че повечето хора се заразяват с инфекции, но не се разболяват”.
Актуалeн пример е Helicobacter pylori - микроорганизъм, открит само преди 25 години. За изучаване ролята на Helicobacter pylori в патогенезиса на язвата и рака на стомаха през изминалата година бе присъдена Нобелова награда по физиология.
На практика обаче самото наличие на Helicobacter pylori по никакъв начин не означава наличие на язва. Около 80% от населението на Земята “носи” тази бактерия в организма си, но няма никакви прояви на каквото и да е заболяване.
С все по-широкото разпространяване на методите за пречистване на водата и пастьоризацията хората все по-рядко са заразяват с Helicobacter pylori. Съответно се понижава и заболеваемостта от язва и рак на стомаха. Но колкото и парадоксално да звучи, ракът на хранопровода става все по-разпространен. Възможно е, според мнението на Станли Фолкоу именно инфектирането с Helicobacter pylori да предпазва от този вид рак.
Освен това е известно, че с намаляването на количествата на инфекциите по света се увеличава разпространението на автоимунните заболявания като язвения колит, болестта на Крон, захарния диабет. Според някои специалисти е нужно да бъде отделено повече внимание именно на променящия се баланс в организма, където ролята на много микроорганизми е позната едностранчиво.