Индексът на телесната маса не е точен показател!
Използването на индекса на телесната маса като мярка за наличие на наднормено тегло е неправилно и подвеждащо.
10 септември 2013, здраве.bg
Индексът на телесната маса (ИТМ), който най-често се използва като показател за евентуалното наличие на наднормено тегло и затлъстяване, всъщност е подвеждащ, смятат учени от Медицинското училище към Университета на щата Пенсилвания.
Те уточняват, че този индекс взема предвид единствено килограмите и ръста, но не и други важни параметри и най-вече разпределението на мастната тъкан, съотношението между мускулите и мазнините, както и генетично заложените различия в телосложението.
Връзката между т.нар. излишни килограми и здравето ни всъщност не е толкова проста, смятат американските учени, цитирани от сайта
ScienceDaily. Според тях,
в редица случаи наличието на няколко килограма повече дори може да предпазва от заболявания – изследванията са показали, че при някои хора с повишен ИТМ рискът от сърдечносъдови заболявания е по-нисък, а обмяната на веществата по-добра отколкото при хора с „идеално тегло”.
„Това е наистина учудващо на фона на досегашните схващания, че всяко наднормено тегло е опасно за здравето”, коментират специалистите, „За да разберем парадокса, са нужни още изследвания върху цялостния процес на обмяната на веществата както при хората, чийто
индекс на телесната маса е в рамките на нормалното, така и при тези с наднормено тегло. Това обаче не оборва мнението, че натрупването на излишни мазнини в областта на корема (т.нар.
висцерални мазнини) съкращава живота.”.