Световна седмица на кърменето 2013 „Подкрепа за кърмене – близо до майките”
30 юли 2013, здраве.bg
Традиционно всеки човек „подкрепя” кърменето на новородените бебета и малките деца като естествена и хилядолетна практика, но в действителност картината е различна. Помощта за кърмене е нова дейност за България и в страната липсват достатъчно специалисти и институционален опит.
Данните от проведеното Национално проучване на храненето на кърмачета и малки деца до 5-годишна възраст и отглеждането им в семейството (2007, НЦООЗ) показват наличието и нас на
лоши тенденции спрямо съвременните световни препоръки за кърменето:
• извънредно малка част от бебетата са на изключително кърмене до 6-месечна възраст;
• сравнително високият дял на кърмени деца през първия месец (84,2%) спада до 25% към 6-7-ия месец и достига до още по-ниски стойности към края на първата годинка - едва 14,8% от българските бебета на 10-11 месеца получават някаква кърма.
Болничните практики също не благоприятстват за доброто развитие на кърменето: късно начало, разделяне на майката от бебето по време на болничния престой, липса на достатъчна подкрепа от страна на медицинския персонал.
В съзвучие с тези пропуски е тазгодишната тема на
Световната седмица на кърменето (1-7 август) – „Подкрепа за кърмене - близо до майките”. Тя акцентира върху подпомагането, основано на доказано ефективния в световен мащаб подход "Майки подкрепят майки". Майки с успешен опит в кърменето на собствените си деца и последващо обучение са и 120-те консултантки на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене” (НАПК).
НАПК е създадена през 2010 г., за да обедини и фокусира усилията за подкрепа, защита и насърчаване на кърменето в България. За този период в рамките на 7 обучения са подготвени и сертифицирани над сто и двадесет доброволни консултанти по кърмене от София, Варна, Пловдив, Плевен, Пазарджик, Благоевград, Стара Загора, Сливен и др. В чест на ССК 2013 г. асоциацията подготвя събития из цялата страна: лекции и представяния, срещи с майки, отворени врати за консултиране, посещения в родилни...