Нов хит сред диетите с много протеини
Безопасни ли са всъщност високопротеиновите диети и за кого са подходящи.
24 януари 2013, здраве.bg
... трябва да консумираме
Протеините трябва да съставляват около 15% от дневния прием на здравия човек, като фокусът е добре да е върху крехките протеини като рибата и пилешкото месо, препоръчва Хармс. Мазните видове риба като рибата тон, сьомгата и сардините са отличен източник на омега-3 мастни киселини и трябва да се консумират редовно.
Тя препоръчва 45% до 60% от дневния прием на
калории да идва от богати на въглехидрати източници. Тези въглехидрати трябва да са сложни – като пълнозърнести храни, плодове, зеленчуци и бобови култури – и с високо съдържание на фибри. Хората се нуждаят от поне 25-35 г
фибри дневно за нормалното движение на червата. Не трябва да забравяме, че простите или рафинирани въглехидрати като захари, сладкиши, газирани напитки, чипсове, торти и понички са с високо съдържание на килоджаули и с ниска хранителна стойност, което води единствено до трупане на килограми.
За комбинирането на протеини и въглехидрати в ястията
Някои хора вярват, че не е добре да се съчетават протеини и въглехидрати в ястията, тъй като ензимите на тялото ще се „объркат” и няма да знаят към коя хранителна група да се насочат, което води до предполагаемо напълняване и гадене, обяснява Хармс. Това обаче не е научно доказано, тъй като специфичните ензими обработват специфичните групи храни. Съответно има ензими за постъпващите въглехидрати и ензими, обработващи постъпващите протеини.
„Всъщност хората трябва да се опитват да комбинират хранителните групи в едно ястие, тъй като този тип храни отнемат повече време, за да бъдат усвоени от организма, а това поддържа нивата на енергията по-стабилни за по-дълго време”, допълва тя.
Как да преценим дали високопротеиновата диета е подходяща за нас
Според Хармс диетата богата на протеини и бедна на въглехидрати не води до трайно отслабване. Също така няма налични доказателства от дългосрочни сериозни проучвания за...