Как да се преборим със зависимостта си от захарта
Обичате ли сладко? Или направо не можете без него? Зависимостта от захарта може да е опасна!.
здраве.bg
Белият убиец - използваме този израз и за захарта, и за солта. Вярно е, повечето хора имат склонност да си похапват сладко и често имат истински пристъпи на глад, но само за една храна - захар. Към нея можем да се пристрастим точно както към други вещества, предизвикващи зависимост, но тази към сладкото е много често срещана и производителите на храни и напитки, съдържащи захар, с голяма охота се грижат да задоволяват произлизащото от тази наша слабост търсене. Постоянно ни заливат реклами на храни и напитки с високо съдържание на захар и рядко се случва да посетим супермаркета без да излезем с няколко захарни вкусотии.
Зависимостта от захарта е нещо реално и последствията от нея могат да навредят сериозно на здравето ни. Симптомите на отдръпване ни сигнализират да се протегнем за следващата захарна залъгалка - за да укротим негативните усещания, които възникват, ако сме лишени от сладко за по-дълъг период. Тази зависимост е научно изследвана и вече са добре известни негативните ефекти от зависимостта от захар, какви са симптомите на отдръпване и как да се освободим от навика да храним тялото си с твърде много сладко.
Страничните ефекти от зависимостта от захарта
Захарта активира опиоидните рецептори в мозъка по сходен начин на наркотичните вещества и медицинските опиоиди. Когато опиоидните рецептори в мозъка са стимулирани, могат да притъпят болката, както го правят аналгетиците. Също така изменят химията в мозъка. Когато консумираме захарна напитка или храна, тя стимулира бързото отделяне на инсулин от панкреаса. Инсулинът е необходим за движението на захарните молекули от кръвта в клетките, където се използват за енергия. Постоянната консумация на сладки неща през деня обезчувствява клетките и ги кара да не усвояват захарта. Може да се получи и претоварване на панкреаса, при което да се ограничи количеството отделян инсулин. Когато нивото на кръвната захар е високо, то е деструктивно за кръвоносните съдове, нервите и жлезите и причинява складирането...