Бебетата умеят невероятни за нас порасналите неща!
Бебетата са толкова сладки! И това съвсем не е случайно...
5 умения, които всяко бебе притежава – за разлика от по-големите.
11 юни 2012, здраве.bg
Бебетата изглеждат толкова подкупващо сладки и нуждаещи се от много грижи същества. И в много отношения наистина са такива. Но въпреки очевидното, като например че не могат да държат главата си изправена, трудно фокусират погледа си и тепърва ще натрупват знания за живота, те притежават някои невероятни умения, с които могат истински да ни впечатлят.
Това са все неща, които новородените правят по-добре от всеки пораснал човек. Много от тях са умения, свързани с оцеляването, а други са просто резултат от свежата необременена перспектива на бебетата относно света, в който наскоро са навлезли.
Воден инстинкт
Новородените имат истинска арсенал от природно заложени рефлекси. В процеса на растежа те се проявяват все по-рядко, тъй като детският мозък постепенно привиква към въпросите, свързани с оцеляването. Един от тези рефлекси е този за гмуркане, известен още като брадикардичен отговор, който се проявява през целия им живот водни животни като например тюлените и китовете. Инстинктът според учените най-вероятно е останал заложен в човешката природа от древните водни видове, с които сме свързани.
Какво представлява това умение? Бебетата до 6-месечна възраст естествено задържат дъха си, ако главичката им бъде залята с вода. В същото време сърдечният им ритъм намалява и по този начин им помага да запазят кислорода, а кръвта циркулира основно между най-важните им жизнени органи – сърцето и мозъка. Този отговор на организма позволява на попаднало под вода бебе да остане живо много по-дълго от възрастен човек при същите обстоятелства.
Бързо учене
Бебетата трупат знания изумително бързо. Почти всяко тяхно преживяване се превръща в перманентно правило като конструира нов синапс – връзка между мозъчни клетки, наречени неврони. Докато навърши 3-годишна възраст, мозъкът на детето вече е формирал около 1000 трилиона такива връзки – или два пъти повече, отколкото имат възрастните. Някъде около 11-та година, мозъкът започва да се „отървава” от излишните...