Аутизмът може да се предскаже още на 6 месеца
Забавеното развитие на контрола върху главата и врата може да е от полза за ранното диагностициране на аутизъм.
31 май 2012, здраве.bg
Слабият контрол на главата и врата може да се разчита като предупредителен знак за заболяване от типа на аутизма и за езикови и/или социални забавяния в развитието. Това показват резултатите от ново изследване, включващо 6-месечни бебета с висок генетичен риск от развитие на аутизъм.
Изследователите от Института „Кенеди Крийгър” твърдят, че добавянето на една съвсем проста задача към педиатричните прегледи може да установи по-рано потенциалното забавяне в развитието. Задачата е да се наблюдава дали главичката на бебето ще остане увиснала назад, ако, докато е в легнало положение, го придърпаме за гръбчето да седне.
Изследването е имало за цел да подобри
шансовете за ранно предсказване на аутизма като се фокусирало най-вече върху измерването на социалното и комуникативното развитие на бебетата. „Но нарушенията на ранните моторни функции също могат да служат като следа за наличието на развитийни разстройства”, твърди д-р Ребека Ланда, директор на Центъра по аутизъм и свързаните с него разстройства към института.
В основата на проведеното изследване стои оценката, която специалистите дават на бебетата при лесна задача, измерваща контрола на позата, когато детето бъде поставено от легнала в седнала позиция. При нормално развитие бебетата би трябвало да постигат този тип контрол на позата на възраст около 4 месеца.
Екипът на д-р Ланда изследвал две групи бебета. Първата се състояла от 40 деца на възраст от 5 до 10 месеца, за които се считало, че са с висок риск от развитие на аутизъм, понеже имат братче или сестричка с това състояние. Учените изследвали способността на бебетата да поддържат главата си на нивото на тялото, когато внимателно се изправят от легнало в седнало положение (липсата на този тип контрол над главата предполага изоставане в интелектуалното развитие).
Изследваните бебета били тествани по този начин на 6, 14, 24 и за изходна диагноза – на 30 или 36 месеца - възрастта, когато диагностицирането на аутизма се смята за окончателно. В края...