И будилникът може да е виновен за излишните ни килограми
Биологичният ни часовник и онзи, който ни събужда сутрин, рядко са на едно мнение.
здраве.bg
... ни използва енергията, освободена при усвояването на храната.
Тревожните резултати
Изследователят Тил Рьоненберг от университета на Мюнхен и колегите му са обобщили данни от различни проучвания и са събрали информация за над 65 000 души, предимно от централна Европа, относно навиците им за заспиване и събуждане през работните и почивните дни. Резултатите са публикувани наскоро в онлайн изданието
Current Biology.
Анализът сочи, че за всеки час сън, от който имаме нужда, но не си набавяме, вероятността да повишим индекса си на телесна маса нараства с 33% (ако този индекс е малко над 25, това се счита за напълняване, а, ако е над 30 –вече говорим за затлъстяване).
Ефектът обаче не е постоянен и еднакъв при всички хора. Недоспиването не обяснява вариациите в теглото на хората с нормален индекс на телесна маса, но се асоциира с повишеното тегло при хората с по-голямо тегло, с наднормено тегло и такива, които страдат от затлъстяване. Тези разминавания обаче не пречат на цялостното заключение, че, колкото по-недоспали сме, толкова по-голям е шансът да напълнеем.
Светът на совите
Изследването показва още, че седмичният недостиг на сън е по-вреден за хората от типа на т.нар. „нощни сови”, които се събуждат по-късно и си лягат по-късно от останалите.
Биологичният ни часовник използва светлината, за да се настрои, но изкуствената светлина в помещенията, в които много от нас прекарват голяма част от деня си е доста по-слаба от естествената светлина навън. В резултат на това вътрешният ни часовник „изостава” и ни кара да си лягаме и да ставаме по-късно.
За решаване на проблема Рьоненберг препоръчва по-гъвкави работни смени – ход, който би направил работещите и по-щастливи и по-продуктивни, и който освен това би намалил и разходите ни да се справим с недоспиването като здравословен проблем.