Как да се справим с пародонтита
Каква е тайната на това да се преборим с проявите на пародонтита.
17 април 2012, здраве.bg
Пародонтитът е заболяване, засягащо венците и околните структури в устната кухина. Среща се доста често и сравнително по равно и при мъжете, и при жените. Според статистиката между 30 и 50% от хората страдат от една или друга форма на пародонтит в някакъв момент от живота си.
Пародонтитът, наричан още и болестта на венците, се развива в резултат от натрупването на плака и зъбен камък върху зъбите. Бактериите, които се намират в плаката и зъбния камък, могат да предизвикат възпаление на венците и да доведат до гингивит – лека форма на засягане на венците.
Ако гингивитът се остави без лечение се развива пародонтит, настъпва прогресивна загуба на костно вещество и накрая засегнатият зъб пада. Наличието на гингивит не означава непременно загуба на костно вещество и обичайно се повлиява от поддържане на добра устна хигиена и щателно професионално почистване на зъба.
Веднъж прогресира ли гингивитът до пародонтит, е налице значителна загуба на кост и венечна увреда, тъй като бактериалната плака достига под ръба на венеца, уврежда него, костта и съединителната тъкан, поддържаща зъба.
Лекият пародонтит може да бъде овладян с помощта на антибиотици и дълбоко почистване, докато за лечението на напредналия пародонтит може да се наложи да бъде изваден инфектирания зъб, за да се предовтрати разпространението на инфекцията в околните тъкани.
Редовните посещения при стоматолог са особено важни с цел да се контролира инфекцията и да не се допуска допълнително увреждане на зъба. Лечението зависи от тежестта на заболяването и от възрастта на пациента, има ли той други медицински проблеми и как организмът му отговаря на специфичната медикаментозна терапия.
Почистване на плака и зъбен камък
Първата стъпка от лечението на пародонтита се състои в премахване на плаката и зъбния камък. Втвърдената плака и зъбният камък механично се отстраняват от зъбните повърхности, а от повърхностите в близост до корена на зъба и от дълбоките джобове, които се образуват...