Глюкозамин, хондроитин, МСМ: странични ефекти
Глюкозамин, хондроитин и МСМ е най-често срещаната комбинация при хранителните добавки срещу ставни проблеми.
Най-популярните добавки срещу ставни проблеми крият някои опасности .
11 април 2012, здраве.bg
... при ставни проблеми. Той по-рядко дава странични ефекти, но все пак може да доведе до световъртеж и диария.
Липсват данни за използването му при деца. Затова те, както и бременните, следва да избягват употребата на ходроитин.
Също както глюкозамина хондроитинът може да се извлича от миди. Такъв тип хондроитин следва да се избягва от страдащите от алергия към тези морски дарове. Освен от миди, хондроитин се произвежда и от телешки кости. Някои експерти предупреждават, че тогава съществува, макар и ограничена опасност от заразяване със спонгиформена енцефалопатия, т.нар. болест „луда крава”. Преди да поръчате хондроитин не забравяйте да проверите от какъв източник е получен.
МСМ
Метилсулфонилметанът често се комбинира в препарати с активна съставка глюкозамин, но може да се използва и самостоятелно. Не са налични достатъчно клинични проучвания върху ефекта от него, но учени от Клиника „Мейо” съобщават, че някои от страничните ефекти на МСМ са стомашен дискомфорт, главоболие и диария.
Поради допускана от някои изследвания връзка на МСМ с аутизма, децата не трябва да го приемат. Необходими са допълнителни изследвания, които да предоставят окончателни резултати.
Как да намалим рисковете при употребата на добавки, съдържащи глюкозамин, хондроитин и МСМ
Страничните ефекти, приписвани в конкретни случаи на глюкозамина, хондроитина и МСМ, могат (при някои пациенти) да се дължат на използвани при производството на добавката помощни вещества. Затова следва винаги да се чете внимателно съдържанието на продукта.
На етикета трябва да е описан и източника, от който са добити активните съставки. Това е особено полезно за хората, страдащи от различни прояви на алергия.