6 минерала, от които се нуждаем всеки ден и къде да ги открием
Всички тези най-важни минерали можем да си набавяме в достатъчно количество от различни храни.
29 март 2012, здраве.bg
... и пристъпи. Прекомерното количество магнезий в организма пък води до понижаване на кръвното налягане, затруднено дишане и сърдечен арест.
Диетични източници на този важен минерал са камбалата, белият фасул, спанакът, кашуто, бразилските орехи и овесените трици.
Фосфор
Фосфорът е вторият по разпространеност минерал в тялото и помага за здравето на зъбите и костите, за филтрирането на отпадъците в бъбреците и за складирането и използването на енергията в тялото. Фосфорът играе важна роля за растежа и възстановяването на клетките и тъканите.
Основните диетични източници на фосфор са месото и млякото. Ако приемаме с храната достатъчно протеини и калций, вероятно си набавяме и препоръчителните количества фосфор. Много рядко се случва фосфорът да не достига или да е в излишък в организма.
Калий
Калият е важен за мускулно-нервната комуникация и за пренасянето на хранителните вещества в клетките, а на отпадъчните вещества – извън тях. Болестта на Адисън, бъбречната недостатъчност или кръвопреливането могат да доведат до повишени нива на калий. Сред причините за недостигът на този минерал са синдромът на Кушинг, хроничната диария, повръщане и приемането на диуретици.
Храните, съдържащи изобилие от калий, са банани, круши, праскови, грозде, доматен сок, сладки картофи с кората, тиква, зелен фасул, моркови, пуешко месо, кисело мляко и сладолед.
Натрий
Натрият е важен за тялото минерал, защото поддържа баланса на течностите, пренася нервните импулси и подпомага мускулното свиване и отпускане. Прекалено голямото количество натрий може да доведе до проблеми като бъбречна недостатъчност, сърдечни заболявания, високо кръвно налягане и удар.
Натрият се намира в най-значителни количества в преработените храни, подправките, сумите, доматения сок.