Внимание – кондиломи!
За да се предпазим от генитални брадавици и от човешкия папилома вирус HPV, трябва да бъдем особено внимателни в сексуалните си контакти.
8 март 2012, здраве.bg
... , което предполага по-дълго лечение и последващи процедури.
Кога да се свържем с лекар:
- Ако настоящия или миналия ни сексуален партньор има генитални брадавици.
- Ако имаме видими кондиломи по външните гениталии, сърбеж, обилно течение или абнормно вагинално кървене. Трябва да имаме предвид, че кондиломите могат да не се появят в продължение на месеци или години след сексуалния контакт със заразения партньор.
- Ако смятаме, че младо момиче може да има генитални брадавици.
Жените трябва да започнат да си правят редовна цитонамазка най-късно щом навършат 21-годишна възраст.
Как да се предпазим от появата на кондиломи
Липсата на сексуални контакти е единствения 100% сигурен начин да избегнем опасността от кондиломи и други сексуално предавани заболявания. Можем да понижим риска и като ограничим секса само до един партньор, за който сме сигурни, че не е преносител на никакви инфекции.
Мъжките, както и женските, презервативи не могат напълно да ни защитят, тъй като вирусът или кондиломите могат да се намират по кожата в близост до половите органи, но не и по самите тях. И все пак кондомите понижават риска и е препоръчително да се използват винаги. Човешкият папилома вирус може да се предава от човек на човек дори и да няма видими брадавици или други симптоми.
Има предлагани на пазара ваксини, предпазващи от четирите вида HPV вирус, които най-често стават причина за развитието на рак на маточната шийка при жените. Ваксините се правят като серия от три инжекции. Препоръчват се за момичета и жени на възраст между 9 и 26 години.