Морска или трапезна сол
Докато разсъждаваме върху вида сол, не бива да забравяме за нейното количество.
17 февруари 2012, здраве.bg
Морската сол често се препоръчва като по-здравословната алтернатива на трапезната сол. Но наистина ли е по-полезна? Всъщност не. Истината е, че и морската и т.нар. трапезна (или каменна) сол имат еднаква основна хранителна стойност и единствените различия между двата продукта е в начина на преработване, консистенцията и вкуса им, но не и в химическия състав.
Няколко факта за съдържанието на двата вида сол:
- И морската, и трапезната сол съдържат еднакви количества натриев хлорид.
- Трапезната сол се извлича от подземни солни залежи. Тя се преработва повече, за да бъдат отстранени минералите, и обикновено съдържа някои добавки, които я предпазват от образуване на бучки. По-голямата част от трапезната сол е и с добавен йод - важно хранително вещество, което по принцип липсва в естествено образуващата се морска сол.
- Морската сол се произвежда изключително просто - като се изпари морската вода, обикновено с помощта на малко преработване, и е достъпна в различни по големина кристали. В зависимост от водния източник някои минерали остават в този вид сол и могат да й придадат цвят и вкус.
Телата ни се нуждаят от минимално количество сол, за да функционират нормално. Изследванията показват, че днес повечето хора приемат твърде големи количества сол и до голяма степен причина за това е консумацията на много преработени храни.
Затова е добре да знаем, че не видът сол, а количеството й е важно. Без значение дали предпочитаме морска или трапезна сол, просто трябва да я добавяме с мярка към храната си. Диетолозите препоръчват да не консумираме по повече от 1 ч.л. (6 г) сол на ден. За хората на възраст над 50 години е добре да ограничат допълнително това количество. Същото се отнася и за тези с високо кръвно налягане, диабет или хронично бъбречно заболяване.