Семената от чиа: защо са полезни
здраве.bg
Семената от чиа са се използвали и като храна и като лекарство още от древните маи, инки и ацтеки. Тази наричана днес суперхрана се е считала тогава за толкова полезна, че била по-ценна от златото.
Семената от чиа са пълни с витамини, минерали, антиоксиданти, омега-3 мастни киселини, фибри и
протеини. Освен че са богат източник на полезни хранителни вещества, тези семена помагат също за балансирането на кръвната захар и за понижаването на холестерола.
Чиа, или
Salvia hispanica, е цъфтящо растение, разпространено най-масово днес в Мексико и Гватемала. Достига височина до около метър. Чиата има лилави и бели цветове, които в края на всяко стръкче формират грозд и там на групички се намират семената.
Семената от чиа са най-важната част от растението и са източникът на хранителните вещества. Тези семена се считат за завършен протеин и съдържат калций, бор и желязо, като антиоксидантните им свойства надминават над 3 пъти тези на боровинките.
Богати на омега-3 мастни киселини и фибри
Семената от чиа са истинска хранителна електроцентрала и са пълни с
омега-3 мастни киселини и фибри. Те, подобно на лененото семе, са готови за консумация без да трябва да се стриват и могат да се съхраняват в продължение на много време без да гранясат. Една порция семена от чиа може да ни осигури и 1/3 от необходимата дневна доза фибри. Поради високото си съдържание на омега-3 и
фибри, семената от чиа могат да ни помогнат да отслабнем - те засищат за по-дълго и помагат на тялото да елиминира ненужните токсини.
Кръвна захар и баланс на липидите
Семената от чиа имат способността да стабилизират нивото на
кръвната захар....