Доколко опасни са ваксините
В сезона на грипа винаги се засилва спорът повече полезни или вредни са ваксините.
14 декември 2011, здраве.bg
... срещу заболяване, което, както се оказа, е по-малко смъртоносно от „обикновения” сезонен грип.
Разчитайки на истерията около обявената пандемия от свински грип през 2009 г., производителите бързо пуснаха в масово производство ваксини срещу H1N1, а фармацевтите и здравните клиники по света се възползваха от търговския си интерес и психозата у хората, за да я дистрибутират.
Така милиони хора получиха ваксината, която съдържа 25 мкг тимерозал, който се приготвя от приблизително 50% живак. Това прави ваксината със съдържание на живак 250 пъти по-високо от предписаното като безопасно. Случаите на синдром на Гилен-Баре започнаха да се увеличават в целия свят, а чак месеци по-късно беше признато, че този факт се свързва с ваксината срещу
грипа H1N1.
Дори част от държавните и казионни медицински организации сега изказват мнения и опасения против част от ваксините – най-вече заради увеличаващите се данни от изследвания, проведени през последните години.
Опасен и будещ сериозни тревоги факт е, че
неефективни и вредни ваксини, като тази срещу сезонния грип, си пробиват лесно път на пазара - чрез скъпи маркетингови кампании и изопачени или най-малкото недоказани твърдения за предпазване от грип. Опасностите от ваксините обаче са много реални, затова може би трябва да се замислим и за поне два факта:
- че ваксините са създадени, за да ни спасяват в наистина тежки моменти, т.е. те са първично насочени към моменти, когато най-важно е да се пребори масовото разпространение на една болест или високата смъртност в резултат на нея
- че, когато става дума за превенция, далеч по-правилно от медицинска гледна точка е да се набляга на натурални алтернативи и здравословен начин на живот – всеки ден, а не когато болестта е вече дошла.