И с витамините трябва да се внимава
13 октомври 2011, здраве.bg
От най-ранна детска възраст ни втълпяват колко са полезни витамините. Именно затова децата често с нежелание поглъщат плодове и зеленчуци във всякакви форми и комбинации. Същото се отнася и за възрастните, на които обаче по-рядко им остава време да хапнат един плод или да си приговят прясна салата.
Затова липсата на възможности за консумация на плодове и зеленчуци, които са естествените източници на витамини, редовно се компенсира с приема на витамини под формата на таблетки, което обаче крие рискове.
Ако знаем как е правилно да се съчетават витамините и сме уверени в произхода им, то не бива да изпитваме сериозни притеснения, но много хора приемат витамини без да обръщат внимание на това какви са техните ефекти, с какво е добре да се съчетават и от кого да се приемат.
Витамините се делят на водноразтворими и мастноразтворими и при прекаляване с приема на вторите, те се натрупват в мастните тъкани, превръщайки се в предпоставка за различни здравословни нарушения. Водоразтворимите витамини се изхвърлят по-лесно от организма чрез урината и потта.
Въпреки че тялото лесно се освобождава от тях, продължителният прием на витамин С например може да предизвика проблеми с бъбреците.
Злоупотребата с витамин В3 създава проблеми за черния дроб, а многото витамин В6 има негативен ефект върху нервната система.
Големите дози витамин Е се превръщат в причина за гадене, отпадналост, главоболие, а когато се приема заедно с някои други медикаменти, витаминът оказва негативен ефект върху способността на кръвта да се съсирва.
Витамин А, когато е предозиран, предизвиква гадене и повръщане, а при бременните крие опасност от анломалии на плода.
Витамин D, на свой ред, води до натрупването на мазнини в черния дроб и до редица нарушения в кръвоносната система.
вижте още:
-
Витамините: до какво води предозирането
-
Допълнителното количество витамини