Лененото масло: произход и хранителни особености
Важните омега-3 мастни киселини помагат за поддържането на доброто здраве.
здраве.bg
... са от типа на полезните за здравето мононенаситени мазнини - същия вид, който се съдържа в ядките и авокадото. Количеството нежелани наситени мазнини е ниско - 9%.
Това, с което е най-забележително лененото масло, е съдържанието на полиненаситени мастни киселини, още известни като омега-3 – 70%.
ALA или алфа-линоленовата киселина, на която този вид масло е най-богато, помага за понижаването на „лошия” LDL холестерол и подпомага работата на имунната система. Освен това ALA помага и за облекчаване на възпаленията по кожата - като при екзема например.
Въпреки че звучи на пръв поглед нелогично, есенциалните мастни киселини в лененото масло могат да помогнат и за отслабването - като повишат метаболизма на тялото и допринесат за по-доброто изгаряне на нездравословните мазнини.
Какво да не бива да се забравя
Лененото масло е нетраен продукт, което значи повече разходи за производство, транспорт и съхранение. Затова е препоръчително да го купуваме в малки количества, да го пазим далеч от слънчева светлина, топлина и въздух, като го съхраняваме в хладилник, в тъмен съд с плътен капак.
Есенциалните мастни киселини в лененото масло се разпадат при готвене (т.е. когато са подложени на висока температура), поради което не трябва да го използваме за пържене или сотиране. За най-високо качество на продукта експертите препоръчват да купуваме ленено масло, произведено при ниска температура (чрез т.нар. студено пресоване - същия начин, по който се произвежда и натуралния екстра върджин зехтин).
Комбинирането на
лененото масло с храни, богати на сулфатни аминокиселини – като например кисело мляко – увеличава смилаемостта на храната, а комбинирането с антиоксиданти като например витамин E подобрява усвояването на есенциалните мастни киселини.
Лененото масло не се препоръчва за бременни, а всички останали е добре да се консултират с лекар преди да започнат да го употребяват.
Ленено...