Правилното и здравословно хранене е предпоставка за здравето и щастието на детето
Какво да бъде детското дневно меню, колко да е храната и каква е ползата за детето от междинната закуска.
платена публикация
Децата имат нужда от здравословна храна, която осигурява енергия на организма за растеж, игра, учене и всички негови активности.
Балансирана дневна диета трябва да включва разнообразни продукти.
Препоръчителните храни от следните групи:
• Плодове и зеленчуци – източник на витамини, минерали и фибри
• Месни и млечни продукти – богати на протеини, калций и мастноразтворими витамини
• Зърнени продукти – осигуряват голяма част от необходимата на организма енергията и съдържат сложни въглехидрати, които снабдяват с енергия мозъка и мускулите.
Също така те са основен източник на витамините от група В, които имат важна роля в обмяната на веществата.
От какво количество храна има нужда детето всеки ден?
Освен разнообразието от храни, много важно е и количеството, което вашето дете консумира.
Количеството се определя от съотношението между енергийната стойност на храната и енергията, която детето изразходва през деня. Енергийната стойност се изчислява в kcal/ден.
При умерена физическа активност момчетата на възраст между 3 и 7 изразходват около 1360 kcal на ден. Момичетата на същата възраст имат нужда от приблизително 1240 kcal дневно.
Препоръчително е тези калории да бъдат разпределени правилно във времето, т.е детето трябва да хапва 4-5 пъти дневно. Закуската трябва да предостави около 20% от общата енергийна стойност, обядът – 35%, вечерята – 30%, а двете междинни хранения – 15%.
На едно хранене детето не трябва да приема повече от 300 гр. храна. По този начин се избягва възможността детето да прекали с количеството храна в един прием.
Каква е ползата от междинната закуска за детето?
Препоръчително е освен трите основни хранения да предлагате 1 или 2 междинни закуски. Балансираната междинна закуска осигурява на детето енергия и възпитава навика му да се храни редовно. Това е добра основа за формиране на трайни здравословни хранителни навици.
С полезна междинна закуска (зърнен продукт, млечен продукт, плод, напитка)...