Мъжете са доказано по-лоши
Тестостеронът намалява чувството на съпричастност.
15 април 2011, здраве.bg
Изведени са вече доказателства за това, че по-високата интуитивност на жените ги прави съпричастни към чуждото нещастие, а оттам и по-добри.
Самото схващане за добротата, по отношение на която се отличават двата пола, се радва на популярност от дълги години, но едва в последните месеци то стъпва на научна основа. Група холандски учени провели редица изследвания, доказващи, че хормоналните особености на жените си превръщат в алтруисти и им помагат да съпреживяват по-лесно емоциите на близките си или казано по друг начин, да изпитват емпатия.
За сметка на това, мъжете стъпват на противоположния край на тази линия, тъй като тестостеронът в тялото им блокира тези им възможности.
Според изследователите във всеки човек е генетично заложено да бъде добър, но наличието на тестостерон в по-големи количества, както е при мъжете, не позволява тази човешка особеност да придобие реално изражение. В същото време, преобладаващият естроген при жените действа именно в посока на по-лесното проявяване на емпатия и създава усещането за доброта.
В хода на проучванията били проведени тестове, в които участие взели жени на възраст от 20 до 25 години. В началото им били дадени снимки на лица, като те трябвало да опишат какво излъчва всяко едно лице.
Снимките им били раздадени и втори път, след като обаче жените били приели таблетки с високо съдържание на хормона тестостерон.
След края на опита доказано било, че второто описание при значителна част от дамите било по-трудно – те не разбирали какво се случва с лицата на снимките, тяхната емпатия била понижена.