Лекарствата често са по-ефективни от психотерапията
Не всички лекари оспорват значението на медикаментите за лечение на депресия.
здраве.bg
Терапията чрез разговор често се смята за най-добрия начин да се помогне на хора с психични проблеми. Не така мисли обаче професор Ричард Грей, според който таблетките могат да бъдат единственото решение в по-сериозните случаи.
Присъствайки в зала за обучение заедно с още 50 човека и наблюдавайки презентация на Powerpoint относно борбата със стреса, невинаги съвпада с очакванията ви за терапия чрез разговор, но често съвпада с реалността.
Паническото разстройство и
депресията засягат един на всеки четирима в определен момент от живота им и е една от основните причини за временна нетрудоспособност на хората в активна възраст, коментират експерти, цитирани от Би Би Си.
Доказано ефективно лечение за тези състояние са психотерапията (като например когнитивно-поведенческата терапия) и антидепресантите. Последните обаче твърде често се пренебрегват дори в случаите, когато са необходими.
Антидепресантите са особено ефективни в лечението на умерена до тежка форма на депресия и бързо повлияват симптомите при 7 от 10 пациенти, показват наблюденията.
Да, хапчетата могат и да имат странични ефекти, но такива могат да се наблюдават дори и при когнитивно-поведенческата терапия.
Психотерапията и медикаментозното лечение играят важна роля в борбата с психичните проблеми, а комбинацията от тях обикновено води до най-добри резултати. Приемът на подходящите медикаменти е равнозначен на лечение, което е ефективно в облекчаването на симптомите на заболяването, смята професор Грей.