9 чести грешки при оказване на първа помощ
здраве.bg
Представете си следната ситуация: Разхождате се из гората и ви ухапва змия. Какво ще направите? Героят от филма вероятно би извадил джобното си ножче, би разрязал раната, изсмукал отровата и завързал с импровизиран турникет от клон на най-близкото дърво. Но всъщност това е и трябва да си остане само на филм. Защото е дълбоко погрешно. В реалния живот няма никаква нужда от нещо толкова екстремно – нужни са просто малко повече знания и умения да се реагира при внезапно възникналата ситуация.
Мит 1: Разрежете раната от ухапването на змия
Най-безопасното нещо, което можете да направите, ако ви ухапе змия, е да шинирате крайника си и да отидете в най-близката болницата. Разрязването на раната би могло да прекъсне сухожилие, нерв или артерия или най-малкото да увеличи риска от инфекция, а използването на турникети е рисковано.
Мит 2: Сложете масло върху изгаряне
В действителност: Ако нанесете масло или друга субстанция върху сериозно изгаряне, ще повишите риска от инфекция и ще затрудните последващото лечение на изгарянето.
Правилният подход: Обикновено е добре да охладите мястото със студена вода, но изгарянията със значителни мехури задължително трябва да бъдат прегледани от лекар. Поддържайте изгореното място чисто и свободно покрито. Не пукайте мехурите в никакъв случай!
Мит 3: Сложете турникет на кървящия крайник
В действителност: Когато започне сериозно кървене, някои връзват колан или връзка около крайника над раната - за да забавят кръвотечението. Но това може да причини трайно увреждане на тъканите.
Правилният подход: Покрийте раната със слоеве стерилна марля или поне с плат какъвто имате под ръка, приложете директен натиск и увийте раната. Потърсете медицинска помощ, ако кървенето не спре или ако раната е отворена, замърсена или причинена от животинско ухапване.
Мит 4: Сложете нещо горещо върху навехнатото, изкълченото или счупеното
В действителност: Топлината дава обратния на желания ефект – тя допринася...