Генетичният код на пърхота е разшифрован
здраве.bg
Международният екип от учени, извършил проучването, се надява, че детайлното опознаване на генома на гъбичката Malassezia globosa (Pityrosporum ovale) ще доведе до по-ефективно лечение, което ще блокира нейното размножаване.
Гъбичката живее и се храни върху човешката кожа, причинявайти сърбежът и лющенето, които се асоциират с пърхота.
Смята се, че около половината от населението на земята страда от пърхот, като мъжете са по-възприемчиви към развитие на това състояние.
Върху човешката глава пък, средното количество гъбички от този вид е около 10 милиона.
Самата гъбичка се храни от себума, който се произвежда от мастните жлези в кожата. Себумът служи за защита на тялото от външни въздействия, а специално по отношение на кожата и косата, той ги предпазва от това да станат прекалено сухи, крехки и “чупливи”.
Оказва се, че Malassezia globosa е един от най-простите микроорганизми, които някога са проследявани генетично и с нейните само 4285 гена е 300 пъти по-малка в сравнение с човешкия геном.
Тя няма способността да произвежда собствени мастни киселини, които са жизнено необходими за живота и поради тази причина разчита на човешкия себум, за да съществува.
Ролята на ензимите
Последните проучвания показват, че гъбичката причинява пърхот чрез производството на ензими, наречени липази.
На първо място тя използва липазите за разграждане на себума, като по този начин създава олеинова киселина.
Тя прониква в горния слой на кожата и предизвиква по-бързо отделяне на кожни клетки у предразположените, което се проявява в пърхот.
Изследователи са установили, че гъбичката произвежда общо 8 вида липази, заедно с три фосфолипази, които използва за усвояване на мазнините от кожата.
Всеки от тези протеини може, смятат учените, да бъде цел за лечение на продуктите против пърхот.
Засега, след многобройни проучвания на различни активни вещества, те са установили, че кетоконазол се справя най-ефективно със задачата за унищожение на гъбичката, причинител...