Живеем средно с 38 години повече отколкото преди 2 века
25 февруари 2010, здраве.bg
Едно от основните постижения на човечеството е всеобщото намаляване на смъртността в ранна възраст, което започва от началото на 19 век и през 20-и обхваща макар и в различна степен всички региони на света. От 1800-та година до днес средната продължителност на живота е нарастнала от 30 на 68 години, което логично е довело до нарастване на световното население – от 1 милиард в началото на 19 в. до почти 7 милиарда тази година.
Това сочат данните в новия доклад на Генералния секретар на ООН “Опазване на здравето, заболеваемостта, смъртността и развитието”. Нарастването на продължителността на живот през последните 2 века се съпътства с нарастване на средните доходи, уточняват авторите на доклада. Въпреки това, според тях, основна причина за по-дългия живот е революцията с технологиите и успехите на медицината.
Продължителността на живот е нарастнала особено бързо след 1950 г., когато е била 47. Днес тя е средно 68 години.
Очаквано най-дълго живее населението на Северна Америка и Европа, но все по-добри са показателите и на Индия и Китай. В същото време в Африка нарастването е най-малко – в момента там хората живеят средно 55 г., което авторите на доклада обясняват най-вече с голямото разпространение на СПИН.(а)