За и против изкуствените подсладители
Не евентуалната им канцерогенност, а това, че са 300 пъти по-сладки от захарта, е основната опасност, твърди професор от Йейл.
здраве.bg
Преди време, заради статия, излязла в The New York Times, където се казва, че най-популярния заместител на захарта – аспартам – може да предизвика рак у животни, се развихри истински дебат - за и против изкуствените подсладители.
Изследването, на което се базира публикацията, е направено от италиански учени.
Аспартамът, който е открит през 1965 г., се използва в повече от 6000 продукта, а хората го познават най-вече под търговското му наименование Нутра Суит (NutraSweet).
Стотици милиони души по света използват всекидневно подсладителя, така че, ако не е безопасен, ефектът може да се разпростре доста широко.
Д-р Дейвид Кац, професор от Университета Йейл, предупреждава, че хората не трябва да правят заключения, базирани на изследвания върху плъхове. Професорът набляга на факта, че плъховете имат кратък живот и по принцип са по-податливи на ракови заболявания. Той отбелязва също, че дори здравословни храни като броколи, спанак и боб съдържат някои потенциално карцерогенни съставки.
В заключение д-р Кац казва: “Ако хората се притесняват дали ще развият рак, те трябва да следят теглото си и да избягват цигарите. Аз мисля, че изкуствените подсладители са вредни, но не заради риска от рак, а защото са 300 пъти по-сладки от захарта. Може да не натрупате калории от диетични продукти с подсладители, но е твърде вероятно да увредите зъбите си.”