zdrave.bg
версия за печат изпрати на приятел

Детските страхове променят завинаги гените ни



Детските страхове променят завинаги гените ни

Стресът в ранна детска възраст ни прави по-податливи на него през целия ни живот.

здраве.bg

Травмите и стресът през ранните етапи от живота завинаги променят гените в организма, а това може да се отрази негативно на поведението и умствените способности през целия живот, твърдят немски учени.

Специалистите под ръководството на Кристофър Мергатройд от Психиатричния институт „Макс Планк” в Мюнхен твърдят пред изданието Nature Neuroscience, че според техните опити и наблюдения дори за кратко отделено от майка си у новороденото се произвеждат големи количества хормони на стреса, които формират не само моментното му поведение, но и това за години напред.

“Тези промени в поведението са предизвикани от малки промени в ДНК в областта на гена, който кодира стресовия хормон вазопресин, а това премахва естественото ограничение на производството му в организма през по-нататъшния ни живот”, смятат немските учени.

Според тях, душевни травми, преживени през ранното детство, могат да се отразят на податливостта към стрес и депресия и други психологически нарушения през целия ни по-нататъшен живот.

 
добави в:
 
етикети:
Още по темите:
изследвания    
 
more news
rss
 
Холестеролът: не вреден, а важен за организма
Контролът върху количеството му в тялото всъщност не е толкова сложен и е по силите на всеки.
13 здравословни навика за всеки ден
Превърнати в ежедневие, те ще ви донесат повече здраве и удовлетворение. Просто не пренебрегвайте това, което сами можете да направите за себе си.
Интуицията може да се развие!
Как да “увеличим звука” на вътрешния си глас?
Смятате ли, че тенът придава привлекателност?
  •  Да, хората със слънчев загар са по-секси.
  •  Малко слънце по тялото стои добре.
  •  Не, тенът изглежда нездравословно.