Как да компенсираме недостига на слънце
здраве.bg
Есента наистина е сезон на депресиите. И не малка част от причините за това е в силно намалялата слънчева светлина. При такива условия тялото започва да произвежда повече мелатонин, който става причина за сънливостта и мрачното настроение.
Хубавото е, че поне отчасти сме в състояние да компенсираме недостига на слънчева светлина, т.е. и да си върнем радостта от живота.
Мелатонинът при обичайни условия регулира биоритмите и изпълнява редица полезни функции, но в наднормено количество той води до депресия и сънливост, понижава нивото на друг хормон - серотонина, от който самият той се произвежда. А серотонинът е т.нар. „хормон на радостта”.
Неслучайна случаите на т.нар. есенна депресия в Скандинавия се лекуват именно със светлина. Сеансите напомнят доста на сцени от живота на ангелите - те се провеждат в специални бели стаи, оборудвани с бели мебели и лампи, които излъчват светлина, близка до спектъра на слънчевата. Хората прекарват в тези помещения по 1-2 часа, четат, разговарят или просто се разхождат.
За наше щастие, такава терапия се налага най-вече в крайните северни (съответно за другото полукълбо – южни) райони. Според резултатите от изследване на швейцарски психолози, всекидневната сутрешна половин часова разходка дори и в облачно време поне в нашите географски ширини оказва такова въздействие на организма каквото и специалната терапия със светлина.
Недостигът на слънце може да се компенсира още с помощта на:
• очила със зелени или оранжеви стъкла, които правят светът да изглежда по-хубав;
• рибено масло или просто риба и морски продукти, които са богати на омега -3 мастни киселини, помагащи за повишаване на настроението;
• горчив шоколад, банани, яйца, кашкавал, мед, които стимулират производството на серотонин;
• повече общуване и активност - не се опитвайте да прекарате мрачното време в „дупката си”. Общителните хора са по-жизнерадостни и живеят по-дълго отколкото мизантропите.