Здравето свършва… на 45!?
Наистина ли, доближавайки 50-те, казваме сбогом на доброто здраве?.
здраве.bg
Значителни отклонения и влошаване на показателите на работата на сърцето и белите дробове се наблюдават при повечето хора скоро след навършване на 45 години. Негативната промяна е по-рязка при мъжете и малко по-бавна и постепенна при жените. Това е заключението на група американски учени начело с проф. Андрю С. Джексън от университета на Хюстън, щата Тексас.
Направените от тях наблюдения включват данните за повече от 20 хиляди мъже и жени на различна възраст - между 20 и 96 години, преминали над 30 различни медицински изследвания, които са включвали препоръки за храненето, движението и други фактори на начина на живот.
“Резултатите показват, че за да бъде здравето ни на ниво поне до 40-45 г. трябва постоянно да наблюдаваме теглото си, да се откажем възможно най-бързо от вредните навици и да отделяме повече време на спорт и разходки. Хиподинамията (недостатъчното движение) и наднорменото тегло водят до по-бързо остаряване на тялото, т.е. биологичната ни възраст е по-голяма от реалната) и съответно до по-висок риск от появата и развитието на сериозни заболявания”, твърдят авторите на изследването, цитирани от Ройтерс.
“Човечеството, макар и да живее по-дълго, старее по-бързо и става все по-закръглено и обездвижено”, смята Джексън. “В резултат на това сърцето и дробовете ни по-рано губят част от ефективността си. Лошата физическа кондиция увеличава риска от развитието на хронични заболявания, които не дават възможност на хората в напреднала възраст да се справят сами”.(а)