Цветът на лицето издава настроението
Хората подсъзнателно усещат какво чувства техния събеседник.
здраве.bg
Повечето от нас природата е дарила с така нареченото трихроматично зрение. Това означава, че всъщност ние виждаме само три цвята - червен, син и зелен, а всичко останало възприемаме като смесване на тези цветове (изключение правят само далтонистите). Такъв тип зрение притежават още само някои примати, докато останалите животни възприемат само два оттенъка - син и червен.
Върху това, защо природата е “решила”, че на човека му е необходимо с такава точност да различава цветовете, учените разсъждават дълго време и дават най-различни обяснения.
Ново схващане се базира на сензационни изводи - това зрение ни е “дадено”, за да можем да се разбираме един друг, като различаваме емоциите по цветова гама.
Изследователи от Калифорнийския технологичен институт твърдят, че умението да се различават цветовете се явява водещо в процеса на взаимното разбиране, при което първото възприятие става именно по цвета на лицето на човека, с когото контактуваме.
Според американските учени всички цветни реакции – гняв и злоба (от които се изчервяваме), страх (от който кожата ни придобива син оттенък), болка (от която лицето става синьо или жълто-зелено), точно се поместват в тези три цвята, които сме способни безгрешно да различим, и служат като комуникативно средство.
С този факт се обяснява и защо лицето на човека и приматите с трихроматично зрение не е покрито напълно с коса - в противен случай ние не бихме разпознали първите признаци за промяна на настроението, които се изразяват със съвсем слабо изменение в цвета на лицето.
В резултат това, което ние наричаме интуитивно усещане, в действителност се оказва реален факт, резултат от нормалния процес на осъзнаване на цвета (чрез специални цветови рецептори), това смислово натоварване, което той носи, и разшифроване, което е заложено в човешкото съзнание от природата.
Правилата са прости: искате ли по-добре да разбирате заобикалящите ви хора, да се научите да избягвате конфликтите и лъжата?
Тогава гледайте събеседника...