Устната хигиена
здраве.bg
... четкайте и външната и вътрешната страна както на зъбите, така и на венците;
- 45 градуса е най-подходящият ъгъл между космите на четката и повърхността;
- не забравяйте да изчистите и езика;
- никога не използвайте чужда четка и не давайте своята на друг;
- процедурата би трябвало да не е по-кратка от 2-3 минути;
- описвайте кръгове по външната повърхност на горната и долната зъбни редици;
- сменяйте последователността, в която чистите зъбите си, за да се избегне възможността всеки път да пропускате някой участък;
- заизползвайте конци, за да почиствате междузъбните пространства.
Пастата за зъби
Разнообразието на пазара е толкова голямо, че понякога човек трудно може да се ориентира как да избере най-подходящата за себе си.
От първостепенно значение е съдържанието на флуорид, защото той изгражда кристалната структура на емайла и го прави устойчив на агресивните фактори в устаната кухина, най-ефективно се бори с плаката, почиства и полира зъбите. Ако сте свръхчувствителни към топло или студено, подберете и съответна паста.
Натриевият бикарбонат и хидроген пероксидът са други често срещани съставки в пастите за зъби. Те също имат значителна роля за чистотата на зъбната кухина и самите зъби.
Флуорните пасти са особено препоръчителни при децата.
Някои предпочитат пасти, съдържащи пирофосфати (тартар), които почистват добре отлаганията по зъбите. Най-новите пасти съдържат и допълнителни избелващи формули, които придават повече блясък и чистота.
Количеството паста, което трябва да се използва при миене, следва да е приблизително равно на повърхността на космите на четката. Съответно при по-малките деца (тези до 6 г.) то е и по-малко.
Произвеждат се и специални, т.нар. медицински пасти за зъби, които имат значително по-силно и ефикасно действие при различни проблеми, от които най-често срещани са гингивитът и пародонтитът.
Конците за зъби
Те са сравнително по-отскоро на пазара и мнозина все още не ги използват, най-вече защото...