Солта – антидепресант?
Препоръката на специалистите е употребата на сол да не надвишава 4 г на ден.
здраве.bg
Солта притежава способността да понижава проявите и дори да премахва депресията, възникваща в резултат на еднообразна и скучна работа, твърдят учени от университета на щата Айова.
Според тях, фактът, че солта е естествено средство за повишаване на настроението, може да обясни защо някои хора са склонни да злоупотребяват с нея независимо от това, че тя доказано предизвиква повишаване на кръвното налягане и други здравословни проблеми.
Последните допитвания показват, че средно човек употребява 10 г сол дневно въпреки лекарските препоръки
дневното й количество да не надвишава 4 г.
Употребата на сол рязко се е повишила през последните 4 хиляди години, т.е. откакто са били открити нейните консервиращи свойства и тя е станала част от менюто ни.
Важна роля в истинското пристрасяване на човека към солта е изиграла и еволюцията. Животните, преселили се от морето на сушата, са продължавали да изпитват потребност от сол, тъй като съдържащите се в нея вещества са необходими за преминаването на течностите в клетките и извеждането им от тях, както и за предаването на нервните импулси.
Още една предпоставка за нуждата на човешкия организъм от сол е, че хомо сапиенс се е появил
в горещия климат на Африка, където обилното потене е лишавало организма от необходимото му количество натрий.
Резултатите от новото изследване, цитирани от Ройтерс, показват, че солта може да играе и ролята на своеобразен наркотик, тъй като един от основните признаци на наркотичната зависимост е именно стремежът да се приема вещество, въпреки доказаната му вреда за здравето.(а)
вижте още: “Скритата” сол е най-опасна