Дългите самолетни полети може да се окажат опасни
5 март 2009, здраве.bg
Далечните пътувания със самолет са свързани с повишен риск от венозна тромбоемболия, която може да доведе до смърт заради съсирване на кръвта в белите дробове, предупреждават британски учени, цитирани от Би Би Си. В рисковата група са хората, които водят заседнал начин на живот, възрастните, страдащите от затлъстяване, бременните, жените, които приемат противозачатъчни таблетки, и всички, които в миналото си са страдали от венозна тромбоза.
Вероятността от възникване на здравословен проблем на борда на самолета съществува най-вече в случаите, когато продължителността на полета превишава 4 часа.
Освен опасността от съсирване на кръвта във вените, съществува и риск от обезводняване.
Предпазни мерки по време на подобни пътувания трябва да взимат хората с белодробна емболия, сърдечна недостатъчност, фибрилация на предсърдието, прекаралите инфаркт и инсулт, съветват лекари от Европейската общност на кардиолозите.
Що се отнася до по-сериозните сърдечно-съдови усложнения по време на продължителните полети, лекарите посочват изпадане в безсъзнание като най-разпространеното условие за лошото здравословно състояние и резултат от понижаването на кръвното налягане, особено при по-възрастните пътници, приемащи определени типове медикаменти. По-рядко срещана е сърдечната аритмия.
За намаляване на рисковете специалистите съветват по време на полета да се приемат повече течности, категорично да се избягва употребата на алкохол и да се правят кратки разходки в салона. Не се препоръчва носенето на тесни и стегнати дрехи.
Първата помощ, която може да се окаже на човека, изгубил съзнание, е да се постави в легнало положение с вдигнати нагоре крака.