Полза от настинката?
Битката с вирусите и бактериите засилва имунитета.
здраве.bg
... , проникнали в организма, са освен причина за заболяване и своеобразна тренировка за имунната система – чрез тях тя се “обучава” ка да реагира на инфекцията (чрез изработването на IgG-антитела). Именно при липса на подобен опит организмът е склонен да реагира на заболяването като изработва малко антитела, борещи се с вируса, а много – предизвикващи алергична реакция.
През 80-те години специалистите установили, че децата в Западна Европа боледуват по-често, отколкото тези в Източна Европа. По време на сравнителното изследване на детската заболеваемост в бившите ГДР и ФРГ първото предположение на учените било, че по-високата заболеваемост от астма при децата в Западна Германия е свързана с модата по онова време да се поставят килими по стените и по-голямата достъпност различните екзотични плодове (в тома число и бананите). Но по-късно било установено, че по-малкото разпространение на астмата в страните от Източна Европа е съчетано със значително по-голяма заболеваемост от грип и настинки. Така се стигнало до извода, че масовата практика в бившите социалистически страни децата да ходят на ясла и детска градина е едновременно причина за повечето респираторни заболявания, но и за по-силен имунитет, изграден в ранна възраст.
Тези изводи се потвърждават и от изследвания, доказващи, че децата, посещавали ясли през първите си 6 месеца (и следователно по-често боледували от респираторни заболявания) страдат 3 пъти по-рядко от астма в сравнение с децата, отгледани в домашни условия.(а)