“Летните” бебета стават по-високи и по-здрави
По-добре малко повече слънце, отколкото пълната му липса, съветват британски специалисти.
4 февруари 2009, здраве.bg
Децата, родени през втората половина на лятото и ранната есен най-често израстват по-високи и боледуват по-рядко. Това сочат данните от мащабно изследване, проведено във Великобритания в продължение на над 10 г. от учени от Университета на Бристол.
В рамките на проекта “Децата на 90-те” (Children of the 90s) те са събирали и обобщавали данни за над 7000 деца и техните майки.
Резултатите показват, че децата родени през месеците юли, август и септември са средно с около 1 см по-високи от останалите си връстници, имат по-здрава костна структура и са боледували с около 25% по-рядко.
Според учените, цитирани от Би Би Си, обяснението на този факт вероятно е в това, че по време на последните месеци от бременността си техните майки са стояли повече на слънце, т.е. в тялото им се е образувал повече витамин Д, който е особено важен за здравината на костите.
“Здравината на костите има значение през целия ни живот. Недостатъчното в продължение на години количество витамин Д в тях се проявява в по-късна възраст и води до по-чести прояви на остеопороза”, коментира проф. Джон Тобайъс.
Колкото до опасността от рак на кожата заради излагането на слънце, учените от Бристол дават съвсем прост съвет: “По-добре малко повече слънце, отколкото пълната му липса”.
Освен това те препоръчват на бременните да се консултират със своя лекар, като го информират за времето, което прекарват на слънце и ако той прецени, че е недостатъчно, едва тогава да вземат витамин Д под формата на хранителна добавка”.