Мазната храна забавя биологичния часовник
Това е още една причина тя да доведе до напълняване, сочи изследване.
8 януари 2009, здраве.bg
Пристрастеността към мазната храна води не само до наднормено тегло, но и до срив в биологичния часовник – разстройство в циркадния ритъм на организма. Той започва да изостава от естествения денонощен ритъм, а това по специфичен начин води до повишаването на теглото.
Учени под ръководството на Орен Фрой от Еврейския университет в Йерусалим са провели опити, които доказват причинно-следствената връзка между особеностите на храненето и дисбаланса в биологичния часовник.
Основна цел на учените е била да се докаже контролира ли биологичният часовник процеса на производство на адипонектин – белтък, отделян от клетките на мастната тъкан, свързан с процесите на усвояване на глюкозата и с липидния обмен, и съответно какво влияние върху този контрол оказва диетата с високо съдържание на мазнини.
Резултатите от изследването, цитирани от Ройтерс, показват, че нивата на адипонектина съответстват на нормалния ритъм на денонощието само при наличие на „обезмаслена диета”.
“Диетата с високо съдържание на мазнини води до закъсняване на биологичния часовник”, заявяват учените.
В статията си, публикувана в списание
Endocrinology, те отбелязват, че диетата с високо съдържание на мазнини способства за затлъстяването не само поради мазните съставки в храната, но и поради нарушаването на биологичните ритми, което на свой ред води до нарушения в обмяната на веществата.(а)