5 фактора, които влошават паметта
Какво ни пречи да помним винаги и то това, което трябва.
здраве.bg
Макар природата на паметта все още да не е достатъчно проучена, има достатъчно доказателства за това кои са основните фактори, които я влошават и какъв е механизмът на тяхното действие.
Предлагаме ви списък от 5 такива фактора, които според авторите от списание
Prevention имат основно значение за влошените функции на паметта:
1. Пушенето
Цигарите въздействат отрицателно на цялата нервна система ив частност на работата на главния мозък. Резултатите от различни изследвания сочат, че пушачите показват по-лоши резултати в упражненията но запаметяване отколкото останалите хора.
Никотинът наистина може да подобри временно краткосрочната памет, но при продължително наличие на вредния навик дългосрочната памет постепенно изпада в истински нокаут.
2. Недояждането
Също както един автомобил, нашият мозък се нуждае от гориво с високо октаново число. Именно такова гориво е глюкозата, която на практика представлява чиста енергия. Затова, ако тя не достига, мозъкът преминава в режим на сън, т.е. висшите му функции намаляват и дори спират.
3. Херпесът
Става дума за изключително сериозни форми на заболяването, които въздействат крайно негативно на мозъчните функции.
4. Алкохолът
Да, алкохолът в малки дози (и най-вече червеното вино) вече се смятат за безспорно полезни за здравето. Но злоупотребата с него, независимо от възрастта, имат силно негативно влияние на работата на мозъка и значително влошават паметта.
5. Стресът
Всекидневните стресови ситуации също влошават мозъчната дейност и способността да се запаметява. Кратката почивка е достатъчна (при нормални други обстоятелства) да се възстанови нормалната работа на паметта. Неслучайно човек подсъзнателно забравя най-бързо именно дните , изпълнени с отрицателни емоции и преживявания – паметта има способността избирателно да “изхвърля” именно натоварващите го с негативизъм спомени.(а)