Как да победим хроничната умора
Какво ни кара да се чувстваме все уморени и как да го преодолеем - 7 начина.
здраве.bg
... и тонуса на съдовете, ще ви помогнат да се събудите окончателно и ще си създадете положителна нагласа за предстоящия ден.
Особено внимание отделяйте на шийния отдел на гръбначния стълб - шийната остеохондроза води до постоянен натиск върху основните кръвоносни съдове, които подхранват главния мозък.
За нейната профилактика правете упражнения с главата си: въртете я наляво и надясно, с всичка сила я повдигайте нагоре, а след това надолу, допирайки с брадичката гърдите си.
4. Вредните навици
Пушенето и
алкохолът предизвикват спазми на съдовете, в това число и на тези в главния мозък, като способстват за развитието на атеросклерозата.
5. Оптимизирайте храненето си
Опитайте се да не преяждате - винаги трябва да ставате от масата малко гладни.
Когато на трапезата намалеят плодовете и зеленчуците, приемайте хранителни добавки с витамини и
минерали. Препаратите, съдържащи цинк, селен, желязо, магнезий, витамините от група В, аскорбиновата киселина (витамин С) и витамините А и Е ще ви помогнат в борбата с умората.
Понякога хроничната умора е единствената проява на анемията. За профилактика на малокръвието включете в менюто си гъби, черен дроб, бъбреци, яйца, картофи, праскови и кайсии, ръжен хляб.
Киселомлечните продукти са източник на много минерални вещества.
Не злоупотребявайте с диетите, особено по време и след заболяване или през месечния си цикъл. През тези периоди организмът се нуждае от повече хранителни вещества, витамини и микроелементи.
6. Наблюдавайте теглото си
Затлъстяването влияе и на развитието на синдрома на хроничната
умора.
Хората с наднормено тегло по-често страдат от ендокринни и сърдечно-съдови заболявания. В резултат на това те са по-малко устойчиви към натоварванията и бързо се уморяват.
Наднорменото тегло води...