Лекарствата: няколко истини и заблуди
Антидепресанти, антибиотици, хормони... Пием каквото ни кажат, но с какво е добре и ние да сме наясно.
здраве.bg
... препарати, които намаляват неговата киселинност, а при остеопороза – хормонът калцитонин и калций с витамин D3. Препоръчителни са и препаратите, съдържащи калий. Този комплексен подход на лечение значително намалява риска от усложнения.
Ако приемате хормони в големи дози и дълго време, избягвайте местата, където се събират много хора. По време на вирусна или бактериална епидемия носете марлена маска.
5. Препарати, намаляващи кръвното налягане
Какво се говори? Приемам лекарството само при повишено налягане, а не постоянно. В противен случай кръвното може рязко да се намали.
В действителност: Страхът от намаляване на кръвното налягане под нормата е обоснован само частично. Това се случва единствено при приемането на „силни” лекарства в погрешна доза.
Съвременните лекарства за намаляване на кръвното действат меко. Те се подбират така, че през денонощието да има колкото се може по-малко резки скокове в него. Правилно назначеният препарат не трябва да понижава артериалното налягане под нормата (най-често 120/80).
Какво да направим? Заедно с лекарят ви ще можете да изберете оптималната за вашето лечение схема.
Не забравяйте, че повечето хипертоници приемат таблетки пожизнено и всекидневно. Самостоятелната отмяна на лекарството е опасна и води до влошаване на здравето.
Но...
Има лекарства, които ние практически приемаме без лекарско предписание. Към тях се отнасят най-вече
- обезболяващите средства;
- спазмолитиците;
- хранителните ферменти;
- слабителните средства;
- успокоителните и сънотворните.
Някои от тези групи лекарства имат много странични ефекти. Бъдете внимателни, консултирайте техния прием със своя лекар (особено, ако той ви е изписал други лекарства) и задължително четете инструкциите към тях.(а)