Бездействието също е опасно за здравето
Скуката и бездействието водят до чувство за непълноценност.
9 октомври 2008, здраве.bg
Недостатъчното натоварване с работа е също толкова опасно за човешката психика колкото и прекалената активност, твърдят швейцарски учени, цитирани от Ройтерс.
Възможността да се работи по 2-3 часа на ден, а през останалото време да се занимаваш на работното място с лични работи : да чатиш в Интернет, да си говориш с приятели и т.н. изглежда доста привлекателно. Но само в началото - след това тази възможност се превръща в кошмар, смятат специалистите от Цюрих.
“Скуката, липсата на интерес към работата и необходимост от постоянно изпълняване на различни задачи води до появата на чувство за собствената ненужност и липса на реализация”, пояснява Петер Вердер, ръководител на изследването.
Резултатите показват, че само 30% от работещите в немскоезичните страни се чувстват прекалено натоварени. “А сред останалите 70% има много хора, които просто няма какво да правят на работното си място”, обобщава Вердер. “Опитвайки се да се борят със скуката и бездействието, хората само започват да си измислят практически безсмислени занимания. Много от тях се връщат в къщи с мисълта, че са уморени, без да са свършили нищо. Тази самозаблуда, обусловена от опитите за оправдаване на собствената ненужност, се отразява пагубно на здравето”.
Изследователите дори предлагат име на този феномен - boreout (от английската дума bore - скука ) по аналогия с термина burnout (да гориш в работата).(а)