zdrave.bg
версия за печат изпрати на приятел

Голямата част от козметиката не се изследва за безопасност



Голямата част от козметиката не се изследва за безопасност

Повечето химикали, съдържащи се в козметиката, не са изследвани за странични действия, смятат учени.

2 октомври 2008, здраве.bg

В организма на жената, която всеки ден използва козметика (кремове, маски, пудра, червило и т.н.), в продължение само на 1 година постъпват до 2,5 кг различни химически вещества, за чието влияние върху организма не се знае почти нищо – особено в тяхната комбинация. Това е мнението на учени от Университета на щата Масачузетс, цитирани от Ройтерс.

Събраните от тях данни показват, че много жени в стремежа си да изглеждат добре използват всеки ден повече от 20 козметични средства, като до 90% от тях са с изтекъл или изтичащ срок на годност, а някои от изкуствените компоненти, които тялото поглъща, предизвикват странични ефекти - от кожни раздразнения до ранно стареене и онкологични заболявания.

Ричард Бенс, биохимик, който в продължение на 3 години е изследвал състава на различни видове козметика, твърди: ”Козметичната индустрия не прави почти нищо, за да изследват средствата, които всички ние нанасяме върху кожата си. Вместо това в повечето случаи става дума за чисто търговския лозунг, че техният химически състав е безвреден”.

Почти неизвестен е фактът, че попиването на химическите вещества през кожата е много по-опасно, отколкото тяхната вътрешна употреба. “Ако червилото попадне в устата, ферментите, съдържащи се в слюнката и стомаха го разграждат. Най-опасни са кремовете срещу бръчки, които са нанасят на дебел слой и се използват по- често (при това много жени използват различни кремове срещу бръчки няколко пъти в денонощието). Нанесени върху кожата, химическите вещества проникват направо в кръвта без всякаква защита”, пояснява Бенс.

Всяка година на световния пазар се появяват около 11 хиляди нови видове кремове само срещу бръчки. Според Ричард Бенс е повече от наивно да се смята, че повечето от тях са преминали необходимата за здравето внимателната проверка за безопасност.(а)

 
добави в:
 
Още по темите:
хигиена    изследвания    превенция    любопитно    
 
more news
rss
 
8 начина мозъкът да работи по-добре
От изборът на подходящо време за натоварване до... Моцарт и Леонардо
Холестеролът: не вреден, а важен за организма
Контролът върху количеството му в тялото всъщност не е толкова сложен и е по силите на всеки.
5 любопитни причини да обичате секса
Сексът далеч не е само удоволствие. Той има и доказани ползи за здравето.
Смятате ли, че тенът придава привлекателност?
  •  Да, хората със слънчев загар са по-секси.
  •  Малко слънце по тялото стои добре.
  •  Не, тенът изглежда нездравословно.