Депресиите имат генетична природа
10 септември 2008, здраве.bg
Ключова роля в маниакално-депресивните психози (наричани често и биполярни разстройства), за които са характерни резките преходи от периоди на безпричинна депресия към веселост и превъзбуда, имат генетичните изменения. Това откритие, направено от британски и американски учени, за което съобщава Ройтерс, няма за цел да разработи начин за генетично тестване на вероятността от заболяване, а да разкрие природата на болестта и да се намери начин за по-ефективно лечение.
Изводът на специалистите е направен въз основа на изследвания на генома на повече от 10 хиляди души, половината от които страдащи от маниакално-депресивна психоза.
Според получените данни, измененията в гените, които управляват синтеза на белтъчини, регулиращи входящите и изходящи потоци на натрий и калций в невроните на мозъка, изменя и активността на тези клетки.
От биполярни разстройства страда между 1 и 3% от населението на земята. В момента най-често тези състояния се лекуват с литий, но той помага само в 2 от 3 случая и често води до сънливост, треперене и увеличаване на теглото.(а)