Артрозата: 7 грешки, които не бива да допускаме
здраве.bg
... , а след това да предпише подходящото лекарство.
Грешка №4
Неправилното прилагане на магнито- и лазер-терапия, лечението с ултразвук и с електрическо поле и др. може да е особено опасно. Обикновено човек ходи на тези процедури по собствена инициатива, без консултация с лекар и физиотерапевт. Процедурите обикновено се правят, когато болката се засилва, ставата се възпалява и в нея се появява течност. А на такава “гореща и влажна” става не могат да помогнат никакви процедури!
-
Как да постъпим
Физиотерапията при артроза трябва да се провежда в период на ремисия (когато ставата не е възпалена – т.е. тя е студена и “суха”).
Грешка №5
Някои се опитват да излекуват артрозата с продължително гладуване. В резултат на това хрущялната тъкан страда от недостиг на питателни вещества.
-
Как да постъпим
Важно е да се поддържа нормално телесно тегло. Килограмите над нормата са сериозен рисков фактор за развитието на артроза на коленните стави.
Грешка №6
Забравете за народните средства. Много хора са убедени в целебните свойства на различни отвари или например в лечението с нагорещена тухла. Това са само затоплящи средства. Топлината намалява силната болка, но не лекува самото заболяване.
-
Как да постъпим
Обърнете се за помощ към квалифициран специалист. При остър стадий на болестта обикновено се назначават симптом-модифициращи препарати (например диклофенак). След 1-2 седмици те премахват болката и възпалението. През следващите 6 месеца се назначават хондроитин и глюкозамин, както и физиологични процедури, за да се преустанови разрушаването на хрущялната тъкан.
Грешка №7
Много хора свързват заболяването със злоупотребата с някои храни или с употребата на некачествена вода. Други обвиняват физическите натоварвания, заради които е пострадала ставата. Учените също все още не са съвсем наясно защо ставата започва да се разрушава. Смята се, че артрозата може да бъде предизвикана от порочно развити долни крайници...