Алергията към козметиката – никой не е застрахован
здраве.bg
... и металните соли в моливите за очи и спиралите за мигли са сред най-силните алергени в козметиката. Устните и очите са местата, където тя влиза в контакт с лигавиците, т.е. всеки алерген може много лесно да попадне в организма.
Колкото по-устойчив и ярък е цветът на продукта, толкова по-голямо е неговото съдържание на агресивни оцветители. Така че преди да си купите ярко червено червило или водоустойчива спирала по-добре първо си напрете тест за поносимост към такъв тип продукт.
Скъпата и качествена козметика също не е гаранция за пълна безопасност.
Желателно е да съотнасяте състава на козметиката към продуктите, към които имате
алергия. Например, ако страдате от непоносимост към вълната, откажете се от крема или червилото с натурален ланолин. Ако сте алергични към меда и ягодите, в никакъв случай не трябва да ги добавяте към
домашните си маски.
Заявления от типа, че една козметичната серия е “хипоалергенна” или “свободна от алергени” е почти изцяло само рекламен трик. В истинската хипоалергенна козметика наистина се стараят да добавят по-малко от разпространените алергени. Нейният срок на годност не е толкова голям - поради пониженото количество консерванти, а нейната миризма е по-малко приятна - заради липсата на агресивни ароматизатори. Но по нищо друго тази козметика не се различава от останалата.
Не само неизползваната досега козметика може да предизвика алергична реакция. Понякога и старите, добре проверени козметични серии могат да създадат редица проблеми.
Причините за това са няколко:
•
Изтекъл срок на годност
Съставът на козметичното средство се променя с времето, защото то е изложено на действието на въздуха и на различни бактерии. Затова хората с повишена чувствителност на кожата трябва да използват козметиката само през първата половина от срока на...