Практическият интелект: умните наляво, общителните – надясно
или между пълководеца, мениджъра и мъдреца...
здраве.bg
Някои ученици се справят безупречно със сложните математически задачи, но не са способни да пазаруват в магазин по предварително съставен списък.
Според американски психолози в този прост пример има най-вече един притеснителен факт – съвременният човек използва все по-малко от усвоената от него информация. По техни изчисления днес ние можем да живеем като използваме само 5% от информацията, получена в училище, университета и въобще в живота.
Към този въпрос може да се подходи от друга гледна точка: съществуват
теоретични знания и практически навици. Психолозите използват понятието “практически интелект” и защитават неговото право на съществуване наред с понятия като общия интелект и математическата надареност.
Практическият интелект е умението за ориентиране в обществото, за общуване с хората и решаване на задачите с приложни и реални свойства.
Смята се, че хората с развит практически интелект умеят добре да разбират както останалите, така и собствените си мотиви. Те бързо създават контакти с околните, а в своята дейност се стремят винаги към крайния резултат.
Различните изследователи определят
три основни типа практически интелект, като използват условни названия:
- пълководец;
- мениджър;
- мъдрец.
Не е трудно да се досетим за логиката на тези имена. Например -
пълководецът. Кой друг освен него трябва да се занимава с изграждането на различните стратегии и тактики!?
Мениджърът всъщност отново е пълководец, но по-различен - възродил се в процеса на еволюцията. Той не се нуждае от глобална стратегия, но затова пък умее да общува с хората и да мисли едновременно върху много задачи, които трябва да бъдат незабавно решени.
Изследванията на американските психолози, цитирани от
Psychology Today, показват, че
на най-успешните американски мениджъри са присъщи следните навици:
• способност да поставят цели и да работят в условията на информационна...