Отказът от цигарите е заразителен
30 май 2008, здраве.bg
Отказването от тютюнопушенето е заразително по много показатели, твърдят британски учени.
Те са анализирали данните, събирани в продължение на 32 г. от повече от 12 хиляди души и включващи информация за пристрастията на участниците в изследването към пушенето.
През годините на изследването много от тях са се отказали от вредния навик и през целия период, започвайки от 1971 г., са давали информация както за раждането на техните деца, сключването на нови бракове, случаи на разводи и смърт, така и конкретна информация за свои близки приятели, колеги и съседи.
Изводите, публикувани в
The New England Journal of Medicine, показват следното:
• Когато единият от съпрузите отказва цигарите, вероятността другият да продължи да пуши намалява с 67%.
• Когато един от приятелите се отказва от вредния навик, вероятността неговите приятели да продължат да пушат спада с 36%.
• Ако в малки офиси един от работещите отказва цигарите, вероятността това да направи и някой друг нараства с 34%. За големите компании този ефект не е съществен.
• Ако някой от братята или сестрите откаже пушенето, вероятността това да направи и друг е с 25% по-голяма.
Учените отбелязват, че географският фактор няма никакво значение за промяна на навика да се пуши. Но близостта във взаимоотношенията оказва голямо влияние за разпространяване на вредния навик.
“Отказването от цигарите не е заразително в буквалния смисъл на думата - то е реакция от промяната в социалния климат сред близки хора. При промяна в атмосферата на тази социална мрежа, както и при културно израстване, цяла група хора, свързани помежду си, може да се откаже от цигарите едновременно”, добавя д-р Кристакис, ръководител на изследването.(а)