Страхът: между средство за оцеляване и фобия
здраве.bg
... и здраве. Хората се страхуват да не се разболеят от СПИН, рак, сифилис или да не умрат от внезапна смърт.
Фобията не е болест - тя е синдром, който може да се развие самостоятелно както след уплаха или някакво сътресение, така и след психично заболяване (депресия, маниакално-депресивна психоза). Определянето на причината за страха е конкретната задача на психиатъра.
Фобиите най-често преследват мнителните, тревожните, плахите и лесно ранимите хора. За борба със своя страх те често използват специално измислени “ритуални” действия: монети под петата, плюене през рамо, носене на определени предмети. Ние наричаме това суеверия и заклинания, но понякога тези ритуали са толкова сложни, че се превръщат в абсурд.
Поради натрапчив страх човек започва да се ограничава в натоварването, движенията, стреми се да не излиза навън или най-малкото да не използва транспорт. След това престава да ходи на работа и започва безкрайни посещения при специалист. Това е т.н. фобийна невроза, която може да бъде победена с помощта на психотерапевт или най-добре психиатър.
Ако се тревожите, че сте забравили отключена вратата или включена ютията, това е в рамките на нормалното. Но ако напълно се отказвате от полети или пътуване с друг вид транспорт – това вече е заболяване. Страхът се превръща в болест, когато човек не е в състояние да го преодолее дори в екстремни ситуации.
Повечето фобии са лечими. Разбира се, едни се поддават по-лесно на лечение, а други – по-трудно, но общото състояние се подобрява.
Методите на психотерапията са различни. Широко се прилага десенсибилизация – постепенно свикване на човека със ситуацията, в която възниква страхът. Например при страх от пътуване с метрото се препоръчва човек да ходи на спирката и да гледа, че там не става нищо лошо. След това той постепенно свиква с ескалаторите и шума на вагоните. След това се качва и пътува само една спирка и т.н. За всички, които не изпитват такъв страх, може би изглежда абсурдно, но този метод доказано действа.
Психотерапевтите...