Сънливият мозък работи с прекъсвания
27 май 2008, здраве.bg
Мозъкът на човек, който не е спал дори само една нощ, не е в състояние да работи пълноценно и буквално се изключва за определени периоди от време, твърдят американски учени.
Изследователите от университета на щата Пенсилвания” са сравнили дейността на мозъка на две групи хора – такива, които са се наспали добре, и други, които не са спали през цялата нощ.
Доброволците в експеримента е трябвало да решават прости задачи, а с помощта на магнитно-резонансната томография специалистите са наблюдавали кръвоснабдяването на главния им мозък.
При хората, които не са спали, е било регистрирано периодично прекратяване на кръвотока в някои области. При групата на наспалите се то е липсвало.
“При човека, лишен от здрав сън дори за една нощ, нормалната работа на мозъка се редува с интервали на принудителна почивка, когато се изключва вниманието и възприемането на информация. Ненаспалият се мозък произволно превключва от сън към бодърстване”, обясняват учените, цитирани от Ройтерс, “при това тези преходи се извършват много бързо”.(а)