Депресията: женската версия
здраве.bg
Според световната статистика 3/4 от страдащите от депресия са жени и само 1/4 са мъже. Може ли да се направи изводът, че
депресията е женска болест? Не съвсем, но все пак е очевидно - жените са по-силно предразположени към нея.
Причините за
депресията могат да бъдат разделени условно на две групи:
• ендогенни, т.е. вътрешни - обусловени от химията на главния мозък;
• екзогенни, т.е. външни – стрес, нервна преумора, травмираща ситуация.
Женската депресия за разлика от мъжката се развива по-бързо и в повече случаи се задълбочава. За това способстват няколко основни фактора:
1. Особеностите на обмяната на веществата
Хормоналният фон при жените се променя по-често и по-бързо, отколкото при мъжете. Разбира се, до голяма степен това е свързано с менструалния цикъл. А обменните процеси в организма не могат да не повлияят на обменните процеси в мозъка. Хормоналният фон може да стане причина за рязката смяна например на настроението по време на постменструалния синдром или причина за следродилната депресия.
2. Особеностите на женското възприемане на информацията
Мина времето, когато трябваше да се доказва, че женското мислене не е по-лошо от мъжкото, но е ясно, че то просто е различно.
В какво се състои разликата? Сигналът в женския мозък преминава по-дълъг път, задействайки по-голямо количество мозъчни структури. А колкото по-голям е пътят, толкова по-голяма е и вероятността от изкривявания в него.
3. Особеностите на женските емоционални възприятия
Много жени имат проблем например с изразяването на гнева. От части вина за това имат и насложените социални норми: жената “не може” да бъде разгневена. Затова тя често “заменя” гнева си с обида, която обаче в много случаи се съпровожда с потиснатост, упреци и съжаление към самата себе си.
Жените реагират по-болезнено на проблемите в семейството, с децата, личните неприятности.
Проблемът на женската депресия се състои и в това, че тя се движи в затворен кръг. Процесът започва с промените...